DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Druhý domov

starostlivosť

Starostlivosť:

 

O škrečka, myši, potkanov a pieskomilov:

· Škrečka musíte v prvom rade denne kŕmiť zrnovinami a šťavnatou potravou. Kontrolujte kúty a skrýše v klietke, pretože škrečky prebytočnú potravu s obľubou zahrabávajú.

· Ak zvieratko zrnoviny hromadí, mali by ste tieto zásoby skontrolovať, pretože škrečky, tak ako aj iné hlodavce, označujú svoje zásoby močom. Zvlhnuté semená potom začnú plesnivieť. Škrečkovi dávajte len toľko potravy, koľko potrebuje na jeden deň.

· Skazenú a do podstielky napadnutú šťavnatú a zelenú potravu odstraňujte.

· Misky na potravu a napájadlá denne čistite.

· Zvlhnutú podstielku v kútoch klietky odstraňujte každé dva dni (vo voľnej prírode majú škrečky v úkrytoch vlastné WC)

· Raz za týždeň vykonajte v klietke generálny poriadok - to znamená kompletné odstránenie podstielky, materiál na hniezdo v prípade potreby obnovte, klietku alebo akvárium umyte teplou vodou s prídavkom octu. Ako často budete vykonávať generálny poriadok závisí od veľkosti klietky, druhu a počtu zvierat, druhu potravy. Ak pravidelne odstraňujete zvlhnutú potravu, nepotrebujete veľká nádoba časté kompletné upratovanie. Klietka z väčším počtom zvierat, ktorým podávate veľa ovocia a zeleniny, vyžaduje častejšie upratovanie.

            Nádoba pre malé druhy škrečkov, ktoré majú správne suchý trus, nevyžaduje            

            čistenie každý týždeň.

            Nepoužívajte aromatické a agresívne čistiace prostriedky, alebo „voňavé spreje“               

             - môžu byť pre škrečky nebezpečné.

             Rôzne predmety na ohrýzanie a pobavenie pravidelne vymieňajte. Predmety, 

             ktoré sa v klietke povaľujú veľmi dlho, strácajú pre zvieratá príťažlivosť.


O morča 

Morčaťu treba každodenne vymieňať krmivo, vodu a prípadne aj seno. Najviac dôležité v lete je aby sa voda vymieňala. Nedojedené ovocie a zeleninu odstráňte z klietky už po niekoľkých hodinách. Iba tak máte istotu že morča nezožerie nič zhnité alebo dokonca plesnivé. To by bolo všetko. Raz týždenne treba morčatám vymieňať podstielku. Ako podstielka môžu slúžiť hobliny. Piliny sa neodporúčajú lebo morčaťu môžu spôsobiť problémy s pľúcami. Ani piesok nie je najvhodnejší...Treba raz týždenne vyčistiť misku a napájačku. A raz mesačne im treba aj vyčistiť klietku a akvárium alebo aj domček dezinfekčnými prostriedkami. Ale po použití týchto prostriedkov príbytok dôkladne umyte vodou!!! Buď morčaťu strihajte pazúriky doma alebo s ním choďte k veterinárovi. Pre morča je lepšie strihať pazúriky doma, je to menej stresujúce. Strihajte im pazúriky štikačkami. Ale pozor!!!Odstrihnite tam, kde nezačína živé mäso - žila v pazúriku- od ružového. Inak môže dôjsť k bolestivému poraneniu. Najlepšie je ale strihať iba končeky pazúrikov. Ale ak má vaše morča tmavé pazúriky, máte problém. V tomto prípade radšej zvoľte veterinára. V prírode si morča obrusuje pazúriky samo. Môžete to skúsiť - dajte mu do klietky malú skalku. Či vlastne veľký kamienok. Ale to je vlastne jedno...Samozrejme, nech nezaberá viac ako 1/4 klietky. Kúpanie Morča môžete kúpať 1.detským šampónom 2.šampónom pre šteniatka

3.šampónom pre psy 4.šampónom pre hlodavce. Ale šampóny pre zvieratá sú najlepšie. Ničia blchy a iné parazity a väčšinou sú bez parfému, takže nedráždia ich kožu. Ak už kúpite šampón pre psy, najvhodnejší je bylinný. A teraz ku kúpaniu. Postup:

1.Pripravte si váš šampón, osušku alebo uterák (najlepšie z bavlny), fén, kefu a poriadnu dávku trpezlivosti.

2.Napustite do vane alebo umývadla vlažnú vodu. Aká hlboká? Keďže idete len kúpať tak približne 5-10cm, podľa veľkosti morčaťa. A tiež nedávajte veľmi hlbokú vodu morčaťu ktoré sa kúpe po prvý krát.

3.zoberte vaše morča a hladkajte ho, aby bolo pokojné. Pomaličky ho dávajte do vody a stále hladkajte.

4.Jemne ho ošpliechajte vodou, aby malo mokrú srsť. Potom naň naneste šampón (nie veľa!!!) a jemne!!! ním umývajte vaše morča. Jemne opláchnite.

5.vyberte ho z vody, zabaľte ho do osušky, vyfénujte ho na najslabšom stupni a vykefujte. A dajte mu sladkú odmenu.

POZOR!!!MOŽNÉ RIZIKÁ!!! (pre morča)

1. morčaťu sa môže dostať voda do uší, v tomto prípade okamžite choďte k veterinárovi!

2. morča môže prechladnúť a ak ho nevyfénujete dôkladne!!!

3. môže byť vystresované preto s ním zaobchádzajte po kúpaní veľmi jemne a citlivo, venujte sa mu, hladkajte ho...

4. Zadusí sa!!! O tomto prípade som ešte nepočula ale logicky sa to môže stať. Preto morča nikdy nenechávajte vo vode samo!!!

POZOR!!! Môže vám morča pekne doškriabať ruky! Najmä mladé.

PREČO (NE)KÚPAŤ?

1. vaše morča bude mať peknú jemnú srsť

2. nemusíte ho kúpať ak na to nemáte dôvod. Kúpte ho preto iba vtedy keď je špinavé. A morčatá špinavé veľmi nebývajú, iba keď majú špinavé hobliny...

3.je to pre morča dosť stresujúce