DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Druhý domov

Druhy škrečkov

 Druhy škrečkov

Začnem najprv asi najznámejším škrečkom a to Džungárskym škrečko

Takže Džungarský škrečok:

Škrečok džungarský alebo inými názvomhodvábny.Tieto škrečky možno chovať v páre...o tom som sa presvedčila z vlastnej skúsenosti ,ale odporučam ich chovat od malička spolu a najlepšie z jedného vrhu.Na zimu menia srsť a prefarbujú sado biela.Túto zmenu však možno zachytit len ak sa váš miláčik nachádza v chladnejšom prostredí ale tufam že kôli tomu ich v zime nedavate von.mohli by totiž aj prechladnúť.

Pôvod: Kazachstan, juhozápadná Sibír
Rozšírenie: stepi v severnej, strednej a východnej Ázii
Spôsob života: skôr samotár, aktívny večer a v noci
Dosiahnuteľný vek: cca 2-4 roky

Veľkosť: dĺžka tela je 9 až 12 cm ; dĺžka chvostu je 1 cm ; dĺžka uší: 0.5 cm

Hmotnosť: 35-50 g
Telesná teplota: 36,5 - 37,5 °C
Srdcová frekvencia: 200-400 tepov za minútu
Dychová frekvencia: 40-140 nádychov za minútu

Doba gravidity: 21-25 dní
Počet mláďat: 2-8
Ročne mláďať: zdravá samica privedie mláďatá 3-4 krát ročne

image toto je pôvodná farba škrečka džungárskeho ale

sú aj svetlejšie aj tmavšie varianty napriklad:

image alebo

image alebo aj

image  čierna varianta

Ďalej pokračujeme škrečkom roborovským

Takže:

Škrečok Roborovského je najmenším zástupcom škrečkov, ktoré s obľubou chovajú v domácnostiach.Dorastá do veľkosti približne 7 cm,nie je teda ani o trochu väčší než asi dvojtýždňový škrečok zlatý.Letnú srsť na chrbte má pieskovej farby s červenkastým nádychom, pričom bruško je čistobiele.Nemá bočné ani chrbtové pruhy

image

image

Tento škrečok nemá varianty ako škrečok džungársky ma le letné a zimné sfarbenie.

Šrečok čínsky:

Škrečok čínsky žije v polopúšťach a stepiach Číny a Mongolska. Neupadá do zimného spánku.Radi a dobre šplhajú, preto by ste im mali vytvoriť dostatok zodpovedajúcich možností šplhania. Sú samotári a musia byť chovaní samostatne. Ako príbytok si škrečok čínsky buduje jednoducho noru. 

Živí sa drobnými semienkami, bylinkami a drobným hmyzom.
Oproti škrečkom druhu Phodopus majú škrečkovia čínsky chvostík dlhý 20 až 25mm, a preto vyzerajú skôr ako myši. Na vrchnej časti tela je ich srsť šedohnedá, na spodnej strane a na labkách biela. Farebné mutácie sa doposiaľ neobjavili.
Dĺžka tela sa pohybuje medzi 100 až 120 mm a váha medzi 30 až 45g. Pohlavne dospelí sú približne od 28.dňa života, gravidita trvá asi 21 dní, vo vrhu bývajú dve až dvanásť mláďat.

image

Škrečok zlatý- syrský:

Škrečok sýrsky je hlodavec, bylinožravec, nočný tvor a úplný samotár. Preto keď aj chcete chovať škrečkov na to posledné dávajte veľmi veľký pozor- ale o tom až neskôr. Jeho veľkosť- hlava aj s trupom- je 15 až 18 cm. Váži 85 až 180 gramov. Žije 2 až 3 roky. Pohlavnú dospelosť dosiahne po 35 až 45 dní života. Jeho vek v hodný k započatiu chovu je 3 až 4 mesiace. Dĺžka cyklu ruje je 4 dni a doba tehotenstva čiže gravidity 15 až 16 dní. Pôrod je bezproblémový, mláďatá sú slepé, vážia 1 až 2 gramy. Može sa ich narodiť 5 až 8, pričom počet vrhov je 4 až 6. Doba kojenia je 15 až 21 dní.

image

 

image

image

image

image a mnoho dˇalších variantov

 

Ďalej škrečok medvedí:

Škrečok medvedí vo všeobecnosti nie je pokladaný za plemeno škrečkov. Je to iba varianta škrečka sýrskeho. Má dlhú jemnú srsť, ktorá môže dosahovať dĺžku až 3cm. Štandardný škrečok medvedí by mal mať jednofarebnú srsť. Biela farba srsti vyzerá najkrajšie ale zároveň sa ľahko zašpiní a bude žltá. Tohoto škrečka musíte pravidelne česať. Často sa mu do srsti zapletú piliny. Ak má škrečok medvedí príliš špinavú alebo zlepenú srsť, ostrihajte mu ju. Potom dorastie.

image

Škrečok poľný:

image

Jediny škrečok žijúci v prírode.